Szukaj na tym blogu

Printfriendly

czwartek, 25 lutego 2010

Koktajl brzoskwiniowy

Składniki:

- 2 duże jogurty naturalne
- 2 puszki brzoskwiń
- cukier puder

Sposób przygotowania:

Jogurt i brzoskwinie w raz z sokiem wlewamy do blendera, dosładzamy do smaku według gustu. Miksujemy aż całość będzie dobrze wymieszana i podajemy w wysokich szklankach :). My bardzo lubimy taki koktajl np. po obiedzie jako deser.

środa, 24 lutego 2010

Fasolka po bretońsku

Składniki :

- 2 puszki fasolki białej
- 2 puszki fasolki czerwonej
- 250 gr przecieru pomidorowego
- 1 kg kiełbasy - dobrej
- 1/2 kg boczku
- 2- 3 średnie cebule
- 2 łyżki mąki
- sól, pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Puszki fasolki czerwonej i białej, razem z sosem z puszki wlewamy do garnka i dolewamy wody. Na patelni podsmażamy pokrojoną kiełbasę dobrego gatunku koło 1 kg,oraz podsmażamy boczek co najmniej 1/2 kg, To wszystko wrzucamy do garnka z fasolą i gotujemy. Na patelni podsmażamy bardzo drobno pokrojoną cebulkę - 2,3 średnie cebule, po podsmażeniu dodajemy przecier pomidorowy słoiczek średni około 250gr. i dalej podsmażamy z cebulą, po chwili dodajemy 2 łyżki mąki oczywiście dolewając wody i mocno mieszamy, żeby nie zrobiły się kluski. Całość z patelni wlewamy do garnka z fasolką, kiełbasą i boczkiem i gotujemy wszystko razem jeszcze około 15-20 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem jak kto lubi. Pychotka.

Bułeczki serowe

Składniki:

- 10 dag zimnego masła
- 30 dag mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 12 dag startego żółtego sera
- 200 ml kwaśnej śmietany
- sól i cukier

Sposób przygotowania:

Masło siekamy i wstawiamy je na chwilę do zamrażarki. Piekarnik rozgrzewamy do 180'C, blachę wykładamy pergaminem. Do miski z masłem wsypujemy mąkę, proszek i sól, wszystko mieszamy. Rozdrabniamy masło palcami na bardzo małe grudki. Dodajemy śmietanę, ser i mieszamy, powinno powstać luźne ciasto. Formujemy z ciasta nieduże kule i kładziemy na pergaminie. Odrobinę śmietany wymieszaj z cukrem i posmaruj tym wierzch bułeczek. Pieczemy około 30 minut, aż się zarumienią.

wtorek, 23 lutego 2010

Bananowe Pancake



Składniki:

- 1 szklanka mąki
- 1 stołowa łyżka cukru
- 2 stołowe łyżki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 jajko
- 1 szklanka mleka
- 2 stołowe łyżki oleju lub oliwy z oliwek
- 1 banan

Sposób przygotowania:

W dużej misce mieszamy wszystkie suche składniki. Za pomocą miksera w małej misce miksujemy jajko, mleko i olej. Banana rozgniatamy widelcem. Powoli dodajemy mokre składniki i banana do suchych. Mieszamy za pomocą drewnianej łyżki (nie miksujemy) do momentu aż wszystkie grudki znikną. Rozgrzewamy patelnię i smażymy pancake. Ja robię malutkie więc wychodzi ich około 12, ciasto nakładam łyżką wazową.

Ps. można je zrobić z innymi owocami np. jagodami dodanymi w całości. Podawać z syropem klonowym ale dla mnie najlepsze są z sosem czekoladowym lub miodem :)

czwartek, 11 lutego 2010

Pieczony filet z pstrąga

Składniki:

- 4 filety z pstrąga
- sól
- pieprz
- koperek, najlepiej świeży ale z suszonym też jest smaczne
- oliwa z oliwek
- folia do pieczenia

Sposób przygotowania:

Filety przyprawiamy solą i pieprzem (lub przyprawą do ryb) i obsypujemy koperkiem. Folię dzielimy na 4 części tak aby potem można było zawinąć całą rybę. Smarujemy folię oliwą, kładziemy przyprawione filety i zawijamy. Rozgrzewamy piekarni do 170C (ponieważ każdy piekarnik jest inny w razie czego można zmniejszyć lub zwiększyć temp.). Do rozgrzanego piekarnika wkładamy filety i pieczemy około 15 min. Można sprawdzić po 10 min jak wyglądają fileciki.

Krewetki z czosnkiem (szybkie i proste)



Składniki:

- od 1/5 - do 1kg średnich lub dużych krewetek
- główka czosnku
- sok z połowy cytryny
- można doprawić solą i pieprzem
- masło lub oliwa z oliwek

Sposób przygotowania:

Obieramy czosnek i kroimy go w plasterki. Krewetki smażymy na maśle lub oliwce, po około 6 - 7 minutach dorzucamy czosnek. Smażymy do momentu aż z krewetek wyparuje woda i się lekko zarumienią, gotowe przekładamy do miseczki i polewamy sokiem z cytryny.

Ps.
Można też posypać natką pietruszki.

Purée

Składniki:

*ziemniaki (w zależności od ilości osób ja na 3 osoby gotuję 5 dużych ziemniaków)
*1- 2 łyżki masła
*mleko
*sól


Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy na ćwiartki. Wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i solimy. Gdy ziemniaki będą już miękkie wylewamy wodę a garnek z ziemniakami stawiamy jeszcze na chwilkę na gaz żeby reszta wody odparowała. Potem dodajemy masło i mleko (nie za dużo co by nie zrobiło się zbyt wodniste, jeżeli będzie za gęste dolewamy trochę więcej) i wszystko ugniatamy tłuczkiem do ziemniaków tak aby nie zostały żadne grudki.

Kotlety z piersi

Składniki:

*4 pojedyncze lub 2 podwójne piersi z kurczaka (można je zastąpić indyczymi)
*bułka tarta
*1 - 2 jajka
*przyprawy według gustu (ja używam knorr przyprawy złocistej)
*olej

Sposób przygotowania:

Mięso myjemy, obkrajmy (ja każdy kotlet kroję wzdłuż żeby były cieniutkie), kotlety rozbijamy i przyprawiamy. Jajko w misce mieszamy z małą ilością przyprawy którą posypaliśmy kotlety, zamaczamy przyprawione kotlety w jajku a potem obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju do momentu uzyskania złocistego koloru.

Ps.
Takie kotlety dobrze podać z puree ziemniaczanym i mizerią.

Sos pieczarkowy

Składniki:

*30 dag pieczarek
*1-2 lyzki masla
*trochę vegety
*koperek
*sól
*pieprz
*mąka

Sposób przygotowania:

zaczynam od obrania pieczarek i pokrojenia ich w plasterki, następnie rozgrzewam masło w rondelku i na nie wrzucam pieczarki, smażę kilka minut na dużym ogniu, tak aby pościły sok. teraz sole i doprawiam pieczarki pieprzem i vegetą, siekam koperek i dorzucam go do pieczarek, całość zalewam gorącą woda tak aby pieczarki były przykryte. zostawiam je teraz w spokoju żeby się dusił. Gdy już będą pysznie miękkie rozrabiam w 1/3 szk. wody 2 łyżeczki maki, zdejmuje sos z palnika i zagęszczam maka. stawiam sosik znowu na palnik i mieszam dokładnie żeby się zagotował. Gotowe, można wcinać.

Ps.
można dodać do sosiku także śmietankę jeśli ktoś lubi.

http://www.wielkiezarcie.com/recipe2319.html

Zupa pieczarkowa

 Składniki:

*30 dag pieczarek
*1 cebula
*1 łyżka masła
*1 łyżka margaryny
*1-2 ząbki czosnku
*ok. 1 ½ litra rosołu
*10-15 dag dowolnego makaronu np. nitki
*3-4 łyżki śmietany 18%
*zielona pietruszka
*sól
*pieprz
*Vegeta

Sposób przygotowania:

Pieczarki pokroić w plasterki. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle i margarynie. Następnie dodać pieczarki i pokrojony w drobną kostkę czosnek. Dodać do nich szczyptę soli, szczyptę pieprzu i chwilkę smażyć. Wszystko przełożyć do garnka i zalać gorącym rosołem (może być z kostki rosołowej). Dodać makaron, szczyptę Vegety i gotować razem około 20 minut. Dodać śmietanę i zagotować zupę. Na koniec dodać pokrojoną zieloną pietruszkę i w razie potrzeby jeszcze przyprawić. Podawać na gorąco.
Składniki wystarczą na około 4 porcje.

http://www.smaczny.pl/przepis,zupa_pieczarkowa_z_makaronem

Zupa porowa



Składniki:

*2 cebule
*3 pory średniej wielkości - same białe części
*2 łyżki margaryny
*2 kostki rosołowe (jedna z niewielu zup które gotuję na kostce rosołowej)
*30 dag serka topionego
*szczypta białego pieprzu
*szczypta gałki muszkatołowej
*1 pęczek pietruszki
*sól
*świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie: 

Cebule obrać i pokroić na drobną kostkę. Pory dokładnie oczyścić - płucząc je pod silnym strumieniem wody, pokroić w cienkie plastry i podsmażyć razem z cebulą na 2 łyżkach margaryny do lekkiego zeszklenia - należy cały czas mieszać, bo lubią się przypalać.
Kostki rosołowe rozpuścić w 4 szklankach wrzącej wody, wrzucić podsmażony por i gotować przez około 10 minut.
Do śmietany wlać kilka łyżek gorącej zupy, wymieszać dokładnie i następnie wlać do zupy zestawionej z ognia. Zupę ponownie postawić na ogniu, dodać serki śmietankowe i podgrzewać, cały czas mieszając aż do ich całkowitego rozpuszczenia. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Młoda kapusta



Składniki:
- 2 główki młodej kapusty,
- 2 spore cebule,

- 20 dkg boczku wędzonego,
- garść rodzynek (ja ich nie dodaję bo ich nie lubię ;) )
- sól, 
- ocet (lub sok z cytryny)
- kminek (tak jak w przypadku rodzynek :] )
- koperek

Jak przyrządzić?
1) Kapustę szatkujemy i wkładamy do garnka z małą ilością gorącej i osolonej wody. Będzie tego wielka góra, która po chwili gotowania opadnie.

2) Na patelni smażymy drobno pokrojony boczek. Po chwili dorzucamy skrojoną cebulę i razem przesmażamy do chwili zeszkliwienia cebuli. Zawartość patelni wrzucamy do garnka z kapustą. Dodajemy kminek w słusznej ilości i gotujemy dalej, teraz pod pokrywką.

3) Młoda kapusta gotuje się znacznie szybciej niż ta jesienna. Po 30 min. powinna być właściwie ugotowana. Dodajemy garść rodzynek, sprawdzamy, czy nie brakuje soli. Na koniec dodajemy ocet wg uznania. Całość posypujemy obficie koperkiem.

Jak podawać?
W misce, aby każdy mógł sobie nabrać tyle, ile chce. Następnego dnia jest równie smaczna. 

http://kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt.php?id_o=74

Pikantne paluszki krabowe


Pikantne paluszki krabowe
Składniki:

*paluszki krabowe mrożone
*tarty ser parmezan
*sok z cytryny
*jajko
*oliwa
*ostra papryka mielona lub grubo mielony mix kolorowych wieprzów

Sposób przyrządzenia:

Paluszki krabowe rozmrozić, wypłukać, zalać wodą z dodatkiem soku z cytryny, odstawić na kilkanaście minut, odcedzić, osuszyć. Jajko dokładnie skłócić, każdy paluszek umoczyć w jajku, obtoczyć w tartym serze i przez chwilkę smażyć na oliwie starając się nie rumienić. Obsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku, obsypać obficie papryką lub pieprzem. Znakomite zarówno na ciepło jak i na zimno. Podawać na liściach sałaty.

Paluszki krabowe faszerowane


Paluszki krabowe faszerowane
Składniki:

*12 paluszków krabowych
*5 dkg żółtego sera
*3 ząbki czosnku
*1 jajko
*3 łyżki majonezu
*zielony groszek konserwowany
*zielona pietruszka

Sposób przyrządzenia:

Jajko ugotować na twardo, schłodzić i obrać. Oddzielić białko od żółtka, białko drobno pokroić, żółtko zetrzeć na tarce. Na drobnej tarce zetrzeć również żółty ser. Czosnek obrać i bardzo drobno posiekać. Wymieszać razem białko jajka, czosnek, ser i 2 łyżki majonezu. Paluszki krabowe opłukać i osuszyć. Ostrym nożem przekroić wzdłuż na połowę, nałożyć na jedną z połówek farsz, przykryć drugą połową delikatnie dociskając. Każdy z tak przygotowanych paluszków posmarować resztą majonezu i obruszyć tartym żółtkiem. Podawać na półmisku udekorowane zielonym groszkiem i natką pietruszki.

Twarożek z owocami i biszkoptami

Od 11 miesiąca życia
Składniki:
- pojemniczek twarożku wiejskiego
- 2 łyżeczki jogurtu naturalnego
- 4 biszkopciki
- banan
- jabłko
- dojrzała brzoskwinia

Przygotowanie:
Rozdrobnij serek z jogurtem na gładką masę. Pokrusz biszkopty i dodaj je do twarożku. Obrane ze skórki i drobno pokrojone (jabłuszko możesz zetrzeć na tarce o dużych oczkach) owoce dorzuć do twarożku. Całość możesz ozdobić plastrami banana.

Bananowy przysmak

Od 11 miesiąca życia
Składniki:
- banan
- 2-3 łyżki soku jabłkowego
- 2-3 łyżki kleiku kukurydzianego

Przygotowanie:
Banana umyj, obierz ze skórki i zmiksuj. Masę bananową połącz z sokiem i dokładnie wymieszaj z kleikiem. Przed podaniem delikatnie schłódź w lodówce przez kilka minut.

Jajecznica na parze

Od 11 miesiąca życia
Składniki:
- jajko
- pół zielonego ogórka
- 1-2 łyżeczki oliwy
- szczypiorek

Przygotowanie:
Umyte i sparzone w skorupce jajko rozbij i energicznie roztrzep widelcem. Dodaj obrany i starty ogórek. Delikatnie wymieszaj. Przełóż do żaroodpornej miseczki posmarowanej oliwą i ustaw na naczyniu z wrzącą wodą. Ogrzewaj mieszając tak długo, aż jajecznica będzie ścięta. Gotową posyp drobno posiekanym szczypiorkiem.

Jajka po wiedeńsku

Składniki:

- jedno lub dwa jajka (w zależności od apetytu)
- zuchelek masła (łyżeczka od herbaty)
- przyprawy: sól, pieprz

Umyte jajka wybić do szklanki, posolić i popieprzyć i nie mieszając wstawić szklankę do garnuszka z wodą. Garnuszek postawić na gazie. Obserwować, jak ścina się białko i jak zmienia się żółtko. Gdy białko będzie ścięte, dołożyć łyżeczkę masła i wyjąć szklankę z wody. Podawać z pieczywem.

Druga metoda przygotowania jajka po wiedeńsku: Ugotować jajka na miękko (włożone do wrzątku, gotowane 3 minuty), szybko wyjąć ze skorupki i przełożyć do ogrzanych szklanek. Posolić, popieprzyć i dodać trochę masła
.

Niektórzy posypują jajko szczypiorkiem lub ziołami.

Ja robię tą drugą metodą bo potem ciężko domyć szklankę po takim jajku

Spaghetti bolognese

Składniki:

- 1 opakowanie makaronu spaghetti (włoskie często są tańsze od polskich),
- 40 dkg mięsa mielonego (wybranego rodzaju, lub mieszanego),
- 2 duże cebule,
- 1 duży ząbek czosnku,
- oregano, bazylia, rozmaryn - najlepsze oczywiście świeże i dużo,
- oliwa,
- 1 puszka pomidorów bez skóry,
- 1 mała puszka koncentratu pomidorowego,
- ser żółty do posypania wierzchu (oczywiście najlepszy jest parmezan, ale można zadowolić się polskimi serami o zdecydowanym smaku),
- 1 szklanka wina czerwonego wytrawnego (opcjonalnie),
- sól, papryka.

Jak przyrządzić?
Sos:
1) Na oliwie smażymy drobno pokrojoną cebulę. Pod koniec smażenia dorzucamy rozdrobniony czosnek. Wszystko wrzucamy do gara przygotowanego na sos
.

2) Na patelnię wrzucamy mielone mięso i podsmażamy je tak, aby przestało być surowe. Do gara.

3) Dusimy podlewając nieco wodą (bulionem) i rozdrabniając widelcem wszelkie zbite grudki mięsa przez 20 min.

4) Wrzucamy rozdrobnione pomidory, przyprawy, sól. Oczywiście idealne byłyby świeże pomidory, ale zimą nie jesteśmy aż tak wymagający. Nie żałujemy ziół w żadnym wypadku. Jeśli macie wino, teraz możecie je dolać. Dusimy 20 min.

5) Próbujemy. W miarę potrzeby dorzucamy smaku pomidorowego (koncentrat) i innych ingrediencji. Sos powinien być zawiesisty, wszystkie składniki dobrze rozdrobnione.
Gotowanie makaronu:
1) Gotujemy według czasu podanego na opakowaniu. Do gotującej wody oprócz soli wlewamy łyżkę oleju (oliwki). Odcedzamy i nie przelewamy zimną wodą. To dosyć ważne. Podany natychmiast nie będzie się kleił. A sos będzie się lepiej trzymał klusek.

2) Do makaronu ugotowanego na później, po odcedzeniu wlewamy kilka łyżek oliwy.

Jak podawać?
Na ugotowany makaron spaghetti kładziemy kilka łyżek gęstego sosu i posypujemy startym serem po wierzchu. Najlepszy jest nieco głębszy talerz, na którym łatwiej manewrować widelcem.

Inny sposób podania - wymieszać porcję makaronu z sosem w żaroodpornej misce. Posypać serem. Wstawić do gorącego piecyka na dziesięć minut. Aromaty mieszają się ze sobą cudownie. Makaron wchłania w siebie część sosu, a ser tworzy przyrumienioną skorupkę. Po wyjęciu możemy uzupełnić sos, polewając nim danie
wokół brzegów.

środa, 10 lutego 2010

Kotlety mielone - pieczone w piekarniku

Składniki:

*500g mięsa mielonego
*2 czerstwe bułki + pół szklanki mleka
*2 cebule
*1 jajko
*wg gustu kawałek czegoś wędzonego np. boczku
*sol, pieprz, przyprawy które lubimy dodawać do mielonych (opcjonalnie)
*Bułka tarta
*Troszkę masła

Naczynie do zapiekania

Opis przygotowania:

Bułki namoczyć w wysokim naczyniu zalewając je mlekiem i uzupełniając woda, żeby były przykryte. Cebule posiekać drobno, kto lubi może ja uprzednio przesmażyć na malej ilości tłuszczu. W odpowiednio dużej misce umieścić mięso mielone, cebule, wbić jajko. Dodać namoczoną i dobrze odciśnięta bułkę. Przyprawy. Trochę wędzonego boczku drobniutko pokroić lub tez jeśli ktoś z Was, tak jak ja, sam robi swoje mięso mielone, zmielić również boczek. Dobrze wymieszać, na jednolita masę. Uformować jednakowej wielkości kotleciki, panierować je w bułce tartej i ułożyć w naczyniu do zapiekania. Z tej ilości wychodzi ok 20 kotlecików. W każdym kotleciku zrobić malutkie wgłębienie, włożyć tam troszkę masła lub tez margaryny, co kto lubi. Do pieczenia tych kotlecików w piekarniku nie dodajemy już żadnego innego tłuszczu. Wstawiamy do nagrzanego na 180°C piekarnika, na 45-50 minut.

Kotlety mielone cielęce

Składniki:

80 dag cielęciny
1 czerstwa kajzerka
2-3 ząbki czosnku
1-2 jajka
sól
pieprz
olej i masło do smażenia
tarta bułka
trochę mleka

Sposób przygotowania:

Bułkę pokrój i namocz w mleku. Cebule pokrój w plasterki i zeszklij na maśle. Mięso przepuść przez maszynkę, dodając pod koniec odciśniętą bułkę. Przypraw roztartym czosnkiem, dodaj jajko (jajka), przypraw. Masę wyrób rękami, uformuj kotleciki i obtocz je w tartej bułce. Możesz zrobić na wierzchu kratkę tępą stroną noża. Kotleciki usmaż z obu stron na oleju z dodatkiem kawałka masła. Włóż je do piekarnika nagrzanego do 120°C i pozostaw tam przez jakieś 10-15 minut.

Kotleciki mielone 2 w 1

Składniki:
- 0,5 kg mięsa mielonego,
- ok. 1 torebka ryżu lub kaszy gryczanej,
- 2 średnie cebule,
- 2 duże ząbki czosnku,
- 1 jajko (niekoniecznie),
- pieprz, sól, liść laurowy, ew. inne przyprawy wedlug uznania, np. odrobinkę soli ziołowej.

Jak przyrządzić?
Ryż lub kaszę gryczaną ugotować, wystudzić. Do mięsa dodać posiekaną drobno cebulę
, przeciśnięty przez wyciskarkę czosnek, sól, pieprz, wbić jajko, dodać ryż lub kaszę, dokładnie wymieszać. Formować nieduże kotlety. Obtoczyć w bułce tartej, smażyć na oleju. Usmażone kotleciki przełożyć do rondla, wlać 3 łyżki wody żeby kotlety nie przywarły do dna, na małym ogniu poddusić pod przykryciem z listkiem laurowym.

Ekspresowe ciastko

Nagle odwiedzają Was niespodziewani goście? Nie macie czym ich ugościć? Składniki na to czekoladowe ciastko na pewno macie w domu naprawdę pycha :)



Składniki:

* 4 łyżki mąki
* 4 łyżki cukru
* 2 łyżki kakao
* 1 jajo
* 3 łyżki oleju
* 3 łyżki mleka
* na czubek noża proszku do pieczenia


Dowolna kombinacja dla urozmaicenia smaku:

* orzechy,rodzynki,migdały itp.
* dżem najlepiej kwaskowaty np.porzeczkowy (idealny,ok 2 łyżek dałam)-super połączenie,naprawdę polecam,bo nie jest za sucha.
* kombinacja dowolna


Do naczynia żaroodpornego lub kubka wsypać i wymieszać sypkie składniki (mąka,cukier,kakao,proszek do pieczenia),dodać mokre składniki (jajo,olej i mleko) i dokładnie wymieszać,ja robię to widelcem.

Wstawić do mikrofalówki na 3 - 4 minuty na najwyższej mocy grzania
Powinno wyrosnąć ładnie.Można wcześniej wyłączyć,oby nie było surowe w środku(sprawdzić patyczkiem),można zaglądać do mikrofalówki.I gotowe.

link do oryginalnego przepisu http://www.dizzy-dee.com/recipe/chocolate-cake-in-5-minutes

Można je również zamiast w miseczce czy kubku zrobić w sylikonowych foremkach

Kotlety zapiekane z gruszkami

Składniki:

*4 kotlety schabowe
*łyżka oliwy lub oleju
*3 łyżki masła
*2 duże gruszki (mogą być też 4 ćwiartki wyjęte z kompotu)
*pół szkl. śmietany 18%
*pół szkl. białego wytrawnego wina
*sól, pieprz.

Sposób przygotowania:

Naczynie żaroodporne wysmarować łyżką masła. Kotlety rozbić tłuczkiem, obsypać solą i pieprzem. Na patelni rozgrzać oliwę (olej) i pozostałe masło. Usmażyć kotlety na średnim ogniu (kilka minut z każdej strony). Przełożyć je do naczynia żaroodpornego. Na każdym kotlecie kładziemy połówkę gruszki (obrane, bez gniazd nasiennych). Wszystko zalać śmietaną wymieszaną z winem. Wstawić do nagrzanego do 180°C piekarnika i zapiekać na górnej półce ok. 15 min.

Kotlety wieprzowe z sosem musztardowym

Składniki:

*4 kotlety wieprzowe (ze schabu lub od szynki)
*3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
*łyżka masła
*niecała szklanka śmietany 22%
*ząbek czosnku
*łyżka musztardy
*garść drobno posiekanej natki pietruszki
*sól, pieprz.

Sposób przygotowania:

Kotlety rozbić tłuczkiem, posypać solą i pieprzem. Czosnek obrać i drobno posiekać. Na patelni rozgrzewamy oliwę lub olej i masło, smażymy kotlety na średnim ogniu po kilka minut z każdej strony. Wyjmujemy je, przekładamy na półmisek i trzymamy w cieple (np. w rozgrzanym piekarniku). Na patelnię wlać śmietankę, dodać musztardę i czosnek, wymieszać, doprowadzić do wrzenia. Sos gotować na małym ogniu kilka minut, aż zgęstnieje. Przed podaniem kotlety polać przygotowanym sosem i posypać natką pietruszki. Podawać np. z puree ziemniaczanym (przepis powyżej).

Sałatka z pieczarek

Składniki:

*1kg drobnych zamkniętych pieczarek (wielkości dużego kasztana)
*6-7 jajek na twardo
*1-2 pęczki szczypioru (dymki)
*1 większy słoik dobrego majonezu - jak zostanie trochę to przyda się do innej sałatki
*sól, pieprz, ew. ząbek czosnku

Sposób przygotowania:

Pieczarki wrzucić do osolonego wrzątku na krótko ok.2 min.- to się fachowo nazywa blanszowaniem. Następnie odcedzić na durszlaku, ostudzić, a potem każdy grzybek osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym. Większe pieczarki przekroić na dwie lub na cztery części. Do tego dodać niezbyt drobno posiekany szczypior i jajka pokrojone w ósemki, majonez i przyprawy. Sałatka powinna być tak przyprawiona aby miała wyraźnie majonezowo-słony smak z uwagi na mdły charakter podstawowych składników tj. pieczarek i jaj, no i oczywiście nie może pływać w majonezie. Przybranie może być lub nie koniecznie. Pychota.

Surówka z kalafiora

Składniki:

*1 główka kalafiora
*sos czosnkowy można go znaleźć tu http://smaczek-garbi.blogspot.com/2010/02/sos-czosnkowy.html

Kalafiora dokładnie myjemy i obieramy z liści. Kroimy go bardzo drobno. Takiego drobno pokrojonego przekładamy do salaterki, zalewamy sosem czosnkowym i mieszamy (sosu nie odstawiamy na 20 min tylko od razu łączymy z kalafiorem i potem odczekujemy te 20 min :) )

Sos czosnkowy

Ja robię taki sosik na dwa sposoby

Sposób pierwszy

składniki:
*czosnek około 4 - 5 ząbków (ja używam w zależności od jego ostrości czasem mniej czasem więcej)
*świeży koperek 1 pęczek (czasem też używam suszonego)
*kwaśna śmietana od 300 do 500 ml
*majonez (2 łyżki stołowe)
*sól
*pieprz

Czosnek obieramy i wyciskamy do kwaśnej śmietany, siekamy koperek i dorzucamy do kwaśnej śmietany z czosnkiem, dodajemy majonez, sól i pieprz według uznania. Wszystko mieszamy i odstawiamy na 20 minut.

Sposób drugi

Różni się tylko dwoma składnikami zamiast śmietany można użyć jogurtu naturalnego a zamiast majonezu dodaję śmietanę, resztę przygotowuję tak jak w sposobie pierwszym.

Pasta rybna z warzywami

Od 10 miesiąca życia


Składniki:
- 10 dag filetu z dorsza
- marchewka
- pietruszka
- kawałek selera
- łyżka oliwy
- łyżeczka posiekanego koperku

Przygotowanie:
Rybę i rozdrobnione warzywa zalej w rondelku szklanką wody. Przykryj i gotuj na wolnym ogniu do miękkości (8 - 10 min). Odparuj, trzymając rondelek przez 2 min na minimalnym ogniu (nadmiar płynu możesz też odcedzić). Dodaj oliwę i posyp koperkiem. Serwuj na zimno z bułeczką lub na ciepło z ziemniakami.

Kluseczki kładzione z mąki gryczanej

Od 10 miesiąca życia


Składniki:
- 1,5 szklanki mąki gryczanej
- pół szklanki wody
- żółtko
- szczypta soli

Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Do dużego garnka wlej wodę, wsyp sól o doprowadź do wrzenia. Nabieraj łyżką małe kluseczki i wrzucaj na wrzątek. Wyjmuj łyżką cedzakową, gdy tylko wypłyną na powierzchnię. Kluseczki podawaj w mlecznej zupie. (Możesz je podawać również do obiadu albo na kolację zamiast ziemniaków czy makaronu)

Malinowe (Jagodowe) fantazje

Od 8 miesiąca życia

Składniki:
- 4 łyżki stołowe kaszki mleczno ryżowej
- garść świeżych lub mrożonych malin (albo czarnych jagód)

Przygotowanie:
Maliny lub jagody rozgnieść dobrze widelcem. Kaszkę zalej w miseczce przygotowaną, lekko przestudzoną wodą. Dodaj przecier owocowy i dobrze wymieszaj. Kaszka najlepiej smakuje na ciepło. Można też podawać ją ostudzoną - wtedy zmieni się w malinowy lub jagodowy deser.

Poranne Risotto

Od 7 miesiąca życia


Składniki:
- 3 łyżki stołowe kleiku ryżowego
- pierś z kurczaka
- marchewka

Przygotowanie:
Kurczaka ugotuj razem z marchewką. Odcedź i poczekaj chwilę, aż wystygnie. Mięso i marchewkę zmiksuj i wymieszaj z kleikiem ryżowym.

Sałatka z groszkiem

Od 2 urodzin


Składniki:
- 30 dag ryżu
- 4 szklanki domowego bulionu warzywnego lub drobiowego
- 3 cebule szalotki
- 20 dag groszku (może być mrożony)
- 15 dag gotowanej szynki
- 4 łyżki startego żółtego sera
- 3 łyżki masła

Przygotowanie:
masło roztop na patelni. Dodaj drobno posiekaną szalotkę oraz szynkę pokrojoną w małą kostkę. Smaż na małym ogniu przez 3-4 min. Dodaj ryż i smaż go razem z warzywami, aż ziarenka zrobią się szkliste. Wlej gorący bulion i dodaj zielony groszek. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 20 min. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Odstaw na 30 min do piekarnika nagrzanego do 150 stopni C. Następnie wyjmij, posyp startym serem i wymieszaj zęby ser się ładnie roztopił.

Pasztet z kurczaka

Od 13 miesiąca życia

Składniki (na 6 porcji):
- kurczak (ok. 1 kg)
- 10 dag zielonego groszku (może być mrożony lub z puszki)
- pół szklanki śmietanki
- 4 jajka
- czerstwa kajzerka
- 1-2 łyżki kaszy manny
- sól
- biały pieprz
- masło oraz tarta bułka do formy

Przygotowanie:
Kurczaka oczyść i ugotuj do miękkości. Usuń z niego skórę i delikatnie oddziel mięso od kości, a potem pokrój na kawałki. Kajzerkę na mocz w śmietance. Żółtka oddziel od białek. Do mięsa dodaj namoczoną bułkę razem ze śmietanką i żółtka. Zmiksuj na jednolitą masę. Dodaj kaszę mannę, opłukany zielony groszek oraz ubitą na sztywno pianę z białka. Dopraw delikatnie do smaku
solą i białym pieprzem. Formę keksową wysmaruj masłem i posyp tartą bułką. Napełnij masą 3/4 wysokości. Przykryj lekko pergaminem. Wstaw do większego naczynia z gorącą wodą. Piecz mniej więcej 50 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Podawaj ze świeżym pieczywem.

Domowy twarożek

Od 12 miesiąca życia


Składniki:
- Mleko pasteryzowane (nie UHT!)

Przygotowanie:
Mleko trzymaj przez jeden dzień w ciepłym miejscu aż się ukwasi. Następnie całość mleka ostrożnie podgrzej (uważa, żeby się nie zagotowało!). Ostudź a potem odcedź w pieluszce tetrowej (to stary babciny sposób) lub na sitku wyłożonym gazą. Podawaj jak zwykły twarożek ze sklepu - np. ze szczypiorkiem.

Sałatka owocowa z cykorią

Od 12 miesiąca życia

Składniki:
- cykoria
- jabłko
- pomarańcza
- łyżka rodzynek
- 3 łyżki jogurtu naturalnego

Przygotowanie:
Jabłko i pomarańcze obierz ze skórki w drobną kostkę. Z cykorii koniecznie wykrój głąb (jest gorzki!) i pokrój liście w poprzek, w cienki paski. Dodaj owoce oraz sparzone i odsączone rodzynki. Na koniec wszystko wymieszaj z jogurtem.

Rumiana pychotka

Od 8 miesiąca życia

Składniki:
- szklanka drobno startej marchwi
- pół szklanki mąki kukurydzianej
- Oliwa do wysmarowania żaroodpornego naczynia

Przygotowanie:
Utartą na drobnych oczkach tarki marchewkę dokładnie wymieszaj z mąką kukurydzianą, żeby nie pozostały grudki. Małe naczynie żaroodporne wysmaruj oliwą. Włóż do niego masę marchewkową. Piecz 20 min w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C. Danie wyjmij z piekarnika, lekko przestudź i podawaj na ciepło (możesz podać na kolację lub obiad z pulpecikami drobiowymi lub wieprzowiną).

Rosół

A więc zacznę od rosołu bo to u mnie podstawa...
Nie lubię zup na kostce rosołowej więc często go gotuję a potem przerabiam np. w pomidorową.

Składniki:
*4 udka z kurczaka
*3 - 4 średnie marchewki
*ćwierć selera
*1 dużą pietruszkę
*1 1/2 pora
*3 1/2 litra wody
*sól (według uznania)
*pieprz mielony (według uznania) (ja również dodaję pieprz ziarnisty 3 - 4 kuleczki)
*ziele angielskie ziarniste 4 kulki

Myjemy udka i warzywa. Udka umyte wrzucam do garnka warzywa obieram i również wrzucam do gara. Zalewam wodą i doprawiam przyprawami. Gotuję jakieś 1 1/2 godziny. Ja ponieważ lubię mieć wszystko w talerzu czyli mięso i warzywa wszystko kroję w drobną kostkę. Gotuję do tego makaron nitki najcieńszy jaki znajdę lub podaję z lanymi kluskami i posypuję natką pietruszki.

Ps. Można zamiast kurczaka ugotować rosół z wołowiny albo zmieszać kurczaka z wołowiną wtedy rosołek jest bardziej treściwy.

Orange